Medyum Denince

1. sayfa garantili SEO

Bir ortamda medyum lafı geçince, medyum nedir, neler yapar konulu bir sohbet olunca neler düşünürsünüz? Medyumik yetenek diye bir şey olduğuna inanır mısınız? Bir sorununuzu çözsün, merak ettiğiniz bir şeyi (Mesela girdiğiniz sınavı kazanıp kazanamayacağınızı, eşinizin sizi aldatıp aldatmadığını) aydınlatsın diye bir medyuma başvurduğunuz oldu mu hiç? Belki size saçma geliyor ama böyle şeyler yapan insanların sayısı çok da az değil.

Medyum denilince akla gelen ilk şey geleceği görebilen, bir yöntemle fal bakıp isabetli şeyler söyleyebilen, bir şeyleri büyü yaparak bulan veya halleden kişilerdir, öyle değil mi? Genel olarak insanların aklına gelen profil budur ama medyum nedir tam olarak gerçekten acaba? En yaygın tanımıyla ruhlar alemiyle bağlantı kurabildiğini iddia eden ve oradan aldığı etkileri, mesajları farklı biçimlerde dünyaya yansıtan kişidir medyum. Aynı zamanda psişik yetenekler açısından ortalamanın üstünde bir yeteneği vardır. Hepimiz şu veya bu derecede sezgi sahibiyizdir ama medyumların sezgisi daha güçlüdür. Bu belki doğuştan gelen, belki birtakım çalışmalarla geliştirilebilen bir şeydir ama sonuçta durum böyledir.

Medyumlar ruhlar dünyasıyla iletişim kurabilen (Veya kurabiliyormuş gibi yapan) kişilerdir dedik ama bir medyumun ortaya paranormal (Normal dışı, normal ötesi, bildiğimiz fizikokimyasal yasalarla açıklanamayan) fenomenler koyması için ortamda ayrıca bir başka ruhun daha olması zorunlu değildir. Daha doğrusu, medyumluk dediğimiz şey sadece ruhlarla iletişim kurabilmekten ibaret değildir. Bunu yapabilen kişiler olduğu düşünülmektedir ve onlar zihinsel medyum olarak bilinirler. Bir de ortada böyle ruhsal bir irtibat yokken inanılması güç şeyler yapabilen, bir gizi çözebilen medyumlar vardır ki onlar da fiziksel medyum olarak anılmaktadır.

Medyumlar telepati yeteneği olan kişiler olarak da bilinirler. Telepati, bireyler arasındaki bilgi aktarımının bildiğimiz görme, duyma, koklama, dokunma ve tat alma duyuları dışındaki bir kanalla yapılması durumuna verilen isimdir. Telepatinin ne şekilde ve hangi yollarla gerçekleştiğine dair muhtelif varsayımlar öne sürülmüş olmakla beraber bu konuda ortaya konulmuş kesin bir bilgi yoktur. Medyumların bu telepatik yetenek sayesinde herkesin ulaşamayacağı bazı bilgilere ulaşabildikleri varsayılır – ya da iddiaları budur.

Bir rüya görüp fazla zaman geçmeden bu rüyayla bağlantılı bir olay yaşadığınız, bir haber aldığınız olmuştur. Veya ne zamandır görüşmediğiniz birini o gün biraz fazlaca düşünürsünüz ve kendisi sizi arayıverir. İçinizden bir şarkı söyleyerek dışarıya çıkarsınız ve az sonra o şarkının önünden geçtiğiniz bir mağazada da çaldığını duyarsınız. Yani hepimizde az – çok bir sezgi, bir altıncı his vardır aslında. Medyumların bu gibi yönleri güçlü olan, kuvvetli, bazen çok kuvvetli sezgilere sahip kişiler olduğu düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Medyumların özellikleri başlıklı makalemizde dürüst medyum, en başarılı medyum ve en iyi medyum hakkında bilgiler verilmektedir.